Rhododendron Adamsii Sagan Dalya 35g

10,50 

 

 

 

Nie je na sklade

Porovnať
Kategórie: ,

Popis

Rhododendron Adamsii Sagan Dalya 35g

Popis

Je stále zelený trvalkový ker rodu Heather. Ľudia túto rastlinu poznajú aj pod názvami sagaan-dali, sahandalya, sagaan-daily, sagan-daily, dalia, biele krídlo, biele krídla, voňavý rozmarín, čaj Belogorsk, alebo čaj Buryat.

Rododendron Adamsii je stále zelený ker dorastajúci do výšky asi pol metra. Listy sú oválne, kožovité, zhora matne zelené a dolná strana listov mení farbu od svetlo zelenej až po červenú. Dĺžka listov je 1–2 cm so šírkou 1 cm. Kvety sú biele, svetlo ružové, alebo ružové farby a prvé sa objavujú až po ôsmich rokoch veku rastliny. Ich priemer nie je väčší ako 15 mm.

Rastlina kvitne od júna do augusta a miluje svetlo. Dorastá do svojej výšky veľmi pomaly, približne iba päť centimetrov za rok. Vyskytuje sa na skalnatých, neúrodných pôdach s dobrou vlhkosťou, vo výškach nad 1600 m nad morom. V zime je schopná odolať aj -30 ° C mrazom. Uvoľňuje ovocno-kvetinovú vôňu. Pokusy o kultiváciu tohto druhu v botanických záhradách nemali úspech.

Výskyt

Sagan Dalya je legendárny ker pochádzajúci z ruského Ďalekého východu, ostrova Sachalin. Pôvodné obyvateľstvo oblasti Bajkal ho nazýva ako „biele krídlo“. Od pradávna ho používali šamani a liečitelia Ďalekého východu, Mongolska a severovýchodného Tibetu. Rhododendron Adamsii je zbieraný na svahoch Sajanských hôr, a to mu dodáva jedinečné vlastnosti a najvyššiu dostupnú kvalitu.

Zloženie

Listy Sagan Dalya obsahujú vysoké množstvo éterických olejov a kyseliny – bagénová, linoleová, olejová, ursulovú. Ďalej tiež obsahuje zriedka študované alkaloidy, flavonoidy ako je myricetín, kvercetín, dihydrokercetín, rutín. Bylina je tiež bohatá na vitamín D, C, andrometotokzín, erikopín, triesloviny, živicové látky.

Blahodarné účinky

Po pár dúškoch bylinného čaju Sagan Dalya budete cítiť, že pôsobia okamžite na ľudské telo: obnovuje vnútornú energiu, osviežuje myseľ a odstraňuje únavu. Okrem toho má Sagan Dalya veľmi príjemnú a jemnú chuť, takže si môžete pripraviť bylinkový čaj, alebo pridať jeho listy do svojho obľúbeného čaju či nápoja.

Sagan Dalya má silnejšie stimulačné vlastnosti ako káva, ženšen či červený koreň. Človek vníma jeho silu už po pár dúškoch – dodá energiu na celý deň. V ľudovom liečiteľstve sa rododendron Adamsii používa na liečbu gastrointestinálnych a kardiovaskulárnych ochorení. Má diuretické, diaforetické a antipyretické vlastnosti. Používa sa ako protizápalové činidlo pri reumatizme, horúčke, krvácaní rôznych druhov. Výborne sa osvedčil pri prechladnutí, akútnych respiračných infekciách, angíne. Je indikovaný na nervové ochorenia ako sedatívum, má komplexný účinok na organizmus, predovšetkým posilňuje imunitu a obnovuje silu po dlhej chorobe. Rhododendron je staroveký liek na neplodnosť. Počas tehotenstva a dojčenia sa však nesmie piť a taktiež nie je vhodný pre deti. Býva indikovaný aj na ženské ochorenia.

Bylina je taká silná, že na prípravu jednej šálky potrebujete iba 3–5 listov, maximálne 7, ktoré zalejete prevarenou vodou a necháte 10-15 minút lúhovať. Na kvalitné očistenie a revitalizáciu vášho tela i ducha stačí 35 až 50 gramov tejto rastliny. Nápoj pôsobí na bunkovej úrovni a je prospešný pre všetky telesné systémy. Pitím čaju sa chránite pred negatívnymi environmentálnymi faktormi a dôsledkami stresu.

Dávkovanie

Nepite čaj viackrát ako 2x denne a tiež ho nepite pred spaním (má silné tonizujúce účinky). Pokiaľ pijete bylinkový čaj Sagan Dalya každý deň asi mesiac, musíte si urobiť prestávku cca 2 týždne, aby ste sa vyhli nadmernému hromadeniu fytogénnych účinných látok vo vašom tele.

Upozornenie Čaj z tejto rastliny nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace matky, na dlhodobé užívanie a pitie večer

 

 

 

Ďalšie informácie

Hmotnosť 35 g